به ایران تبلیغ خوش آمدید

گوسفند زنده رومانوف و دام زنده چیست

گوسفند زنده یکی از اقلام پرورشی در دامداری ها می باشد که سود زیادی را برای فعالان در این صنعت به همراه دارد. استفاده از پشم این چهارپا پرورشی برای مصارف پوشاکی و شیر آن برای فرآورده های لبنی و گوشت آن برای مصارف گوشتی در دامداری ها استفاده می شود. مصرف گوشت گوسفند در فرهنگ و سلیقه غذایی جامعه ما بسیار زیاد است به همین منظور شاهد روز افزون پرورش گوسفند زنده در دامپروری ها هستم. مراسمات مرسوم مثل، قربانی کردن نیز باعث تقاضای بیشتر آن در بازار خرید و فروش این نوع دام شده است. اولین موردی که در تهیه و خرید گوسفند از نوع زنده به آن باید توجه داشت، سلامت گوسفند است. می دانیم که فواصلی از سال، دام پروری ها درگیر مشکل شیوع بیماری در بین دام های زنده خود می شوند. پس لزوم تعیین سلامت و دانستن نکات و علائم سلامت گوسفند ضروری خواهد بود. زیرا با مصرف گوشت ناسالم دام زنده شاهد  بیماری ها و صدمات جبران ناپذیر در سلامت انسان ها خواهیم بود.

دام زنده چیست؟

دام زنده به‌ مجموعه ای از حیوانات اهلی گفته می شود که در دامداری ها پرورش می یابند تا در نهایت به مرحله مصرف انسان در حیطه خوراکی و پوشاکی برسند. دام زنده شامل ؛ گاو، گاومیش، بز، مرغ و گوسفند می باشد که به خاطر استفاده از منفعت و سود پر بازده آنها در دامداری نوین با زیر مجموعه کشاورزی قرار گرفته است.  به هدف بازده اقتصادی بالا و حداکثر تولید دام زنده، امروزه علم نوین به کمک صنعت دامپروری و دامداری آمده است. با افزایش روزافزون جمعیت، ضرورت پرورش دام بیشتر از قبل احساس می شود. به همین علت است که دامپروری یکی از مهمترین فراورده های کشاورزی محسوب می شود. در سال اخیر شاهد نوسانات شدید قیمت دام زنده، مخصوصا قیمت گوسفند در کشور بوده ایم که بررسی دلایل عمده این نوسانات قیمت، مبحثی جداگانه خواهد بود. ما در این مقاله به این موضوع خواهیم پرداخت که دامپروری ها عموما به پرورش چه نوع دام زنده ای می پردازند.

 • بز
 • گاو
 • گاومیش
 • گوسفند
 • شتر مرغ
 • غاز
 • بوقلمون
 • اسب
 • شتر
 • مرغ
 • گوسفند
 • بلدرچین
 • زنبور عسل
 • میگو
 • ماهی

نحوه تشخیص سلامت گوسفند زنده

همانطور که قبلا گفته شد سلامت گوسفند زنده مهم‌ ترین رکن در خرید آن است. برای تعیین و تایید سلامت گوسفند لازم است به دامپزشک مراجعه شود. اگرچه دانستن مواردی برای تشخیص سلامت آن در سنین مختلف در صورت نبود دام پزشک بسیار مهم است. این نکات عبارتند از:

۱.نشخوار کردن گوسفند زنده؛ گوسفند سالم و زنده مشکلی در نشخوار ندارد. این حالت از علائم اولیه در تشخیص سلامت گوسفند سالم خواهد بود.

۲. چشم های گوسفند؛ از علائم بعدی در تعیین سلامت گوسفند چشم های شفاف و بدون مشکل آن است.

۳. پشم گوسفند زنده؛ همچنین پشم گوسفند، می تواند گویای سلامت آن نیز باشد. اگر پشم گوسفند کچلی داشت و در برخی از نقاط، پوست بدن آن پیدا بود باید در سلامت آن شک کرد. اگر پشم آن به راحتی از پوست جدا شد، این علامت بیماری گوسفند را نشان می دهد.

۴. سلامت دهان و بینی گوسفند؛ بینی و دهان گوسفند باید عاری از هر گونه ترشح و بیماری باشد.

۵. گوشت سالم گوسفند؛ اگر بعد از ذبخ گوسفند، شاهد کبودی ها و حالت غیر عادی در گوشت آن شدیم باید به این موضوع پی بریم که گوسفند از قبل دارای بیماری بوده است.

معرفی گوسفند رومانوف

گوسفند رومانوف یکی از انواع گوسفند زنده پرورش یافته در دامداری ها است. همانطور که از اسم این نوع گوسفند مشخص است، نژاد آن به کشور روسیه شهر مسکو و روستای رومانوف بر می گردد. با این توصیف نژاد گوسفند رومانوف در مناطق سردسیر دوام بهتری دارد. نژاد گوسفند رومانوف از بهترین نژاد گوسفند زنده در دامپروری ها می باشد. ویژگی های مثل چند قلو زایی این گوسفند و گوشتی بودن آن باعث شده تا این نژاد از گوسفند زنده از بهترین نوع برای پرورش دام آن هم در کم ترین زمان با بیشترین بازده برای تولید مثل باشد. دوره زایمان گوسفند رومانوف صد و چهل و چهار روز می باشد که در مقایسه با سایر گوسفندهای پرورشی دوره زایمان کمتری دارد. هر قوچ رومانوف قابلیت آبستن کردن بیش از سی و تا هفتاد گوسفنده ماده محلی را دارد. به همین منظور دامداری ها برای اصلاح گله خود مایلند از قوچ رومانوف استفاده کنند. وزن هر قوچ رومانوف تا هشتاد کیلو گرم می رسد و گوسفند ماده رومانوف نیز وزن تقریبی آن پنجاه کیلو گرم می باشد.

ویژگی های ظاهری گوسفند رومانوف

 

گوسفند زنده رومانوف و دام زنده چیست

برای تشخیص نژاد گوسفند رومانوف از گوسفند زنده در دامپروری ها، باید به ویژگی های ظاهری آنها توجه داشت. این نژاد از گوسفند دارای ویژگی های ظاهری ویژه و منحصر به فردی است که آن را از دیگر گوسفند ها متمایز ساخته است. هر بره به دنیا آمده از این نژاد، موهای  یک دست سیاه دارد. با بزرگ تر شدن بره رومانوف پشم های سفید از زیر موهای سیاه بره رشد می کنند و این امر باعث خاکستری شدن رنگ پشم های رومانوف می شود. پیشانی بره رومانوف از تولد تا زمانی که کاملا بزرگ شد، همچنان سفید است. تغییر شکل ظاهری گوسفند رومانوف از بدو تولد تا زمان باروری آن جالب و منحصر به فرد است. وجود حلقه های سیاه رنگ پشمی در ناحیه گردن آن، یکی دیگر از ویژگی های ظاهری این گوسفند است.

نحوه خرید گوسفند زنده و گوسفند رومانوف

برای خرید گوسفند زنده و یا گوسفند رومانوف، کمک گرفتن از مراکز معتبر فروش این قسم از دام زنده ضروری است. مراکز فروش دام زنده باید دارای تاییدیه از وزارت بهداشت و سلامت باشد.دارای تاییدیه و مجوز رسمی از سازمان  دامپزشکی کشور باشد. سالم بودن گوسفند زنده شرط لازم خرید است. زیرا خوردن گوشت ناسالم موجب بیمار شدن تمام کسانی می شود که از این گوشت خورده باشند. پس باید در نظر داشت، خرید گوسفند زنده در مکان های معتبر امری ضروری است. خرید اینترنتی یکی دیگر از راه های خرید از این مراکز معتبر است. خرید هر نوع از گوسفند زنده با هر نژاد از این مراکز و با سلامت کامل گوسفند از تعهدات آنها در مراکز است. همچنین ارائه خدمات پس از فروش نیز از دیگر مزایای خرید از این مکان و سایت  خواهد بود.